Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Marka Tescili

Marka Tescili

Ticari işletmelerinizde, vermiş olduğunuz hizmetlerinizde veya ürünlerinizde (ürettiğiniz yada fason ürettirdiğiniz ürünleriniz dahil), e-ticaret mağazanızda veya sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız isimleri koruma altına alarak taklit edilmenizi önleyen tek yöntem Marka Tescili'dir.

Markanızın yasal olarak kullanım hakkının tamamen size ait olabilmesi ve sizden başka hiç kimsenin kullanmaması için Türk Patent ve Marka Kurumu kayıtlarında Marka Tescili yapılması gereklidir. Tescil edilmiş bir marka sahibi olduktan sonra markanızın birebir aynısının kullanılmamasını sağlayacağınız gibi benzer markaların da olmasını engelleyebileceksiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz markanız ticaret siciline (vergi dairesi yada ticaret odalarına) kayıt ettirilmiş olsa dahi, Sınai Mülkiyet Kanunu gereği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmemiş ise yasal olarak size ait tescilli bir marka değildir. Yani ünvanınız ticaret sicilinde kayıtlı olsa dahi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmediği sürece, sizin dışınızda farklı bir şahıs yada kurum markanızı tescil ettirirebilir ve sizlere kullandırmama hakkına sahip olur.

Markanızı tescil ettirmek için mutlaka resmi patent ofisimiz ile iletişime geçerek markanızın tescile uygunluğunu araştırmanız gerekmektedir. Sizden önce tescil edilmiş bir markayı kullanıyor olmanızda Sınai Mülkiyet Kanunu gereği suç sayılmaktadır.

Marka Tescil İşlemleri

Markaların tescil başvurusu yapılmadan önce; tescil edilmek istenilen markanın tescile uygun olup olmadığının gelişmiş veri tabanlarından araştırılmasının yapılması gereklidir. Araştırma sonucunda markanızın tescil edilmesi için herhangi bir engel yok ise resmi patent ofisimizi arayarak veya Marka Başvuru Formu için Buraya Tıklayarak Marka Tescil işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Marka Tescili işlemleri takribi olarak 5-6 ay sürmektedir. Markanızın tescil müracaatı resmi patent ofisimiz tarafından yapıldığı anda korunmaya başlanacak ve sizlere geçici tescil belgesi olarak kullanmanız için Marka Başvuru Belgesi verilecektir.

Unutmayın ki Marka Tescili sadece tescil işlemi yapılan ülkede geçerlidir. Yani markanızı kullanmak istediğiniz ülkelerde ayrıca tescil işlemi yapmanız gereklidir. Tek bir seferde tüm dünyayı kapsayan bir marka tescil yöntemi bulunmamaktadır. Bunun için Yurt Dışı Marka Tescil hizmeti almanız gerekmektedir.

Marka Tescil Başvurusu

Markanızın tescil edilmesi için marka tescili başvurunuzu BURAYA TIKLAYARAK zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurmanızın ardında marka vekillerimiz sizleri kısa süre içerisinde arayarak tescil bilgilerinizi teyit edecek ve resmi olarak işlemleri başlatmış olacağız. 

Marka Tescili Sağladığı Haklar

Tescil edilmiş markalar her ne olursa olsun tescil sahibi kişi yada kurum haricinde izinsiz olarak kullanılamaz dolayısıyla Tescilli Markalar sahibine münhasır haklar sağlar. İzinsiz kullanılamayacağı gibi benzer ve taklit markaların oluşmasınıda engelleyebileceğiniz tek yöntemdir.

Markanıza benzeyen ve tescil ettirilmek istenen farklı marka başvurularına İTİRAZ ETME hakkınız olacaktır. Dolayısıyla faaliyet gösterdiğiniz alanda benzer markaların olmasını da engellemiş olacaksınız. İzinsiz ve usulsüz olarak markanızı kullananları fark ettiğinizde Sınai Mülkiyet Kanunu gereği yaptırımlarda bulunabilmektesiniz. Bu yaptırımlar mahkeme kararı ile verilmekte olup; para veya hapis cezası boyutundadır. 

» E-ticaret platformlarında Buybox Marka Tescili sistemi ile ürünleriniz ve mağazınız ön sıralarda çıkar. (Trendyol, Amazon, Hepsiburada vb.)
» Markanız ile aynı ismi kullanan Sosyal Medya (instagram) hesaplarını kapattırabilirsiniz.
» Franchise (Bayilik) verebilirsiniz. 
» KOSGEB teşviklerinden ve hibelerinden yararlanabilirsiniz.
» Tescilli bir marka olduğunuz için benzer markalar ile karıştırılma ihtimalinizi ortadan kaldırır.

Yurt Dışı Marka Tescili

Türkiye'de tescilli olan veya olmayan markanızı yurtdışında da tescil edebilirsiniz. Unutmayın ki markalar tescil edildikleri ülkelerde korunmaktadır. Bu sebeple markanızı kullandığınız yabancı ülkelerde de tescil ettirmeniz gereklidir. Avrupa Birliği marka başvurusu, Amerika marka başvurusu gibi dilediğiniz ülkelerde markanızın tescil işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Markanızı yurtdışında tescil ettirmek için mutlaka Yurt Dışı Marka Tescili sayfafımızı incelemeniz gereklidir.

 

Marka Tescili