Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Markama İtiraz Edildi

Markama İtiraz Geldi

Markaların tescil edilmesi amacıyla Türk Patent Kurumu'na E-devlet üzerinden başvuru yapan şahıs veya şirketler bir süre sonra yüksek ihtimal ile markalarına gelen itirazlar ile karşı karşıya gelecekler.  Maalesef ki resmi patent ofisleri haricinde yapılan bir çok Marka Tescil Başvurusu gelen itirazlar sonucu RET kararı ile sonuçlanmaktadır. 

Sınai Mülkiyet Kanunu gereği tescil müracaatında bulunulan markalar 2 Ay süre ile Resmi Markalar Bülteni'nde askıya çıkar ve ilan edilirler. Bu ilan süresinin amacı başvurusu yapılan markanın daha önce tescil edilmiş farklı bir markaya benzer yada daha farklı bir sebeple iptal edilmesidir. Gelen itirazlar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirmeye alınırak itiraz edilen marka sahibi tarafından karşı görüş (savunma) verilmesi istenir.

Marka İtiraza Karşı Görüş

Markalara gelen itirazlara karşı Türk Patent Kurumu cevap hakkı sunmaktadır. Tabii ki bu itirazlara karşı görüşler yine "Sınai Mülkiyet Kanunu" maddelerine uygun olarak yapılmalıdır. Bu cevap hakkının doğru kullanılması markanızın tescil edilmesini sağlayan bir adımdır. Bu işlemlerde en önemli detay Kanunlara ve Mevzuatlara hakim olmaktır. Gelen itiraza karşı görüş verilmemesi durumunda ise marka tescil başvurunuzun ret edilmesi riski oldukça yüksektir. İtiraz gelen markanızı savunmasız bırakmanız durumunda ret kararı verilmesi halinde ise Türk Patent ve Marka Kurumu'na yatırılan başvuru ücretlerinizde geri iade edilmeyecektir. 

Markam Ret Edildi

Marka tescil başvurunuza gelen itirazlar sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu markanızın ret edilmesine karar verebilir. Bu ret kararı sonucunda ise Karara itiraz işlemi yapılmalıdır. Karara itiraz işleminde ret kararına karşı itirazlarda yine "Sınai Mülkiyet Kanunu" maddelerine uygun olarak yapılmalıdır. Karara itiraz edilmemesi durumunda markanızın ret kararı net bir şekilde kabul görmüş olur ve bir daha herhangi bir itirazda bulunma hakkınız bulunmaz. 

İtiraza karşı görüş veya olası ret kararına karşı itirazlar Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen süreler içerisinde yapılmak zorundadır. Bu süreçler dışında yapılan işlemler hiç bir şekilde kabul görmeyeceği için marka takiplerinizi mutlaka resmi patent ofisleri ile yapmanız gerekmektedir. 

Anlam Patent İletişim