Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Amerika Marka Tescili

Amerika Marka Tescili

Günümüzde online pazaryerlerinin yoğun kullanımı ile başlayan global ticaretin olmazsa olmaz ülkerinden biri Amerika'dır. Amerika Birleşik Devlerinde (ABD) Marka Tescili tüm dünyada olduğu gibi sahibine 10 yıllık koruma sağlamaktadır. Tabii her ülkenin farklı kuralları olduğu gibi Amerika'nın da farklı uygulamaları bulunmaktadır. 

Amerika Marka Tescil İşlemleri

1) Current Use (Kullanıma Dayalı):

Eğer marka ilgili sınıflarda Amerika'da kullanılmaya başlanmış ise (satış var ise), Kullanıma Dayalı olarak başvuru yapılır. Bu durumda markayı dünyanın neresinde olursa olsun ilk kez ne zaman kullanmaya başladığını ve ABD'de ilk kez ne zaman kullanmaya başladığını beyan etmesi gerekmektedir. Ayrıca markanın eşya ve hizmetler için ne şekilde kullanıldığını gösteren bir örnek dosyalamak gerekir. (markayı eşyanın üstünde gösteren resimler… vs).

2) Intent-to-Use (Kullanma Niyetine Dayalı):

Eğer marka henüz Amerika'da kullanılmaya başlanmamış ise markayı Kullanma Niyetine Dayalı olarak başvuru yapılır. Bu durumda başvuruda markanın Amerika’da kullanılacağını ispatlayıcı nitelikte evrak sunulması gerekmektedir. Marka ilan edildikten sonra 30 gün içerisinde hiç kimse itiraz etmez ise ABD Marka Ofisi markanın kullanılıp kullanmadığını soran bir bilgilendirme gönderecektir. Bu bilgilendirmeden sonra ya markanın ABD'de kullanıldığını ispatlamalı ya da eğer marka henüz kullanılmadıysa süre uzatımı talep etmek zorundadır. Her biri 6 ay olmak üzere en çok 5 kere uzatma talebinde bulunulabilir. Marka, kullanımı ispatlayıcı nitelikte evraklar sunulduktan sonra tescil edilecektir.

3) Foreign Registration (Yabancı Tescile Dayalı):

Eğer tescili talep edilen markanın Türkiye’de marka tescili var ise bu tescile dayanarak ABD'de marka başvurusu yapılabilir. Bu durumda markayı başvurulan eşya ve hizmetler için ABD'de kullanma niyeti olduğunu beyan edip, Türkiye’deki tescil belgesinin bir kopyası ile başvuruda bulunmak durumundadır. Tescil belgesinin İngilizce çevirisinin sunulması yeterli olacaktır.

4) Foreign Application (Yabancı Başvuruya Dayalı):

Eğer tescili talep edilen marka için Türkiye'de 6 ay içerisinde başvuru yapılmış ise bu başvuruya dayanarak ABD'de marka başvurusunda bulunulabilir. Bu markayı başvurulan eşya ve hizmetler için ABD'de kullanma niyeti olduğunu beyan edip Türkiye’deki başvurunun numarasını ve başvuru tarihini belirtmek durumundadır. Bu durumda ABD'deki başvuru tarihi Türkiye’deki başvuru tarihi olarak kabul edilecektir.

Eğer ret için herhangi bir sebep yok ise ABD'deki başvurudan 3-4 ay sonra ABD Marka Ofisi Türkiye’de markanın tescil edilip edilmediğini soracaktır. Eğer tescil edilmiş ise bu tescilin bir kopyasının gönderilmesi gerekecektir. Eğer tescil edilmemiş ise ABD'deki başvurunun Türkiye’deki marka başvurusu tescil edilene kadar dondurulması talep edilecektir. Marka ancak Türkiye’deki marka tescil belgesinin gönderilmesinden sonra tescil edilecektir.