Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Tasarım Tescili Şartları

Tasarımlarınızın yasal olarak korunabilmesi için Sınai Mülkiyet Kanunu'nda belirtilen koruma şartlarına sahip olması gerekir. Tasarımın tescil ile korunabilmesi için “yenilik” ve “ayırt edici nitelik” şartlarını taşıması, kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı olmaması gerekmektedir. Daha önce sizin dışınızda tasarlanmış ve kamuya mal olmuş tasarımlar tescil edilemez. (Tasarımın internet aramalarında ki görsellerde dahi olmaması tescil için önemli bir avantajdır.)

Tasarım Tescilinde Yenilik

Bir tasarımın yeni kabul edilebilmesi için, tasarımın aynısı veya benzerinin başvuru tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması gereklidir. Burada yenilikten kast edilen tamamen yeni benzersiz bir tasarım yaratılması değildir. Günümüzde bir çok tasarım daha önce yapılmış bir tasarıma yeni unsurlar eklemek suretiyle oluşturulmaktadır. Burada önemli olan kişisel gayretle var olan tasarımlardan ayırt edilebilen özgün bir tasarımlar oluşturmaktır.

Tasarım Tescilinde Ayırt Edici Nitelik

Tasarımlarda ayırt edicilik nitelik tescil edilecek tasarımın görsel şeklinin diğer tasarım ürünlerinden belirgin olarak farklılık yaratmasıdır. Bu tasarım tescil işleminde en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bir tasarımlarda ayırtedicilik özelliğine sahip değil ise ise tescil edilmez  ve koruma altına alınamaz. Ayırt edicilik, bir ürüne has nitelikleri ifade etmek amacı ile kullanılır. Bu nitelik değerlendirmesinde bir tasarımın diğer tasarımlardan, görsel anlamda farklılık yaratıp yaratmadığına bakılır.

Anlam Patent İletişim