Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Benzer Tasarım İtirazı

Tescil ettirmiş olduğunuz veya tasarlayarak kamuya sunduğunuz tasarımlarınızın aynısı yada ayırt edilemeyecek kadar benzerlerine art niyetli kişiler tarafından tasarım tescili başvurusu yapılabilir. Yapılan tasarım başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ön araştırma yapılarak bir engel görülmez ise yayına çıkarılırlar. 

Tasarım Tesciline Nasıl İtiraz Edilir

Yayına çıkan bu tasarım tescili başvurularına şahıslar ve kuruluşlar gerekçelerini de sunmak şartıyla 3 ay içerisinde itiraz edebilir. Eğer tasarım tesciline yapılan bu itirazlar haklı görülürse tasarım tescili başvurusu iptal edilir. İtirazların yapılmasında en belirleyici iki özellik başvuru esnasında da aranan yenilik ve ayırt ediciliktir. Yani itiraz edilen tasarımların başvuru tariihnden önce aynısı veya ayırt edilemeyecek kadar benzerinin ispatlanması halinde itiraz olumlu sonuçlanır.

Yayın sürecinde itiraz edilmeyen tasarım tescili başvuruları tescil edilmektedir. Tescil edildikten sonra ise hakkınızı ancak Fikri ve Sınai Mahkemelerinde uzun ve maliyetli bir süreç ile arayabilirsiniz.

Anlam Patent İletişim