Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Tasarım Tescili

Günlük hayatımızın her anında bize eşlik eden, hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün parçaları; hayatımıza renk katan, estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler, endüstriyel tasarımlardır. Tasarımınızı takdirle karşılayanlar olduğu gibi, taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyenler de olacaktır. Yaratıcılığınızı kullanarak meydana getirdiğiniz tasarımlarınızı tasarım tescili yöntemi ile koruma altına almanız tek koruma yönteminizdir.  

Tescil edilen tasarımlar, izinsiz kullanılamaz, üretilemez, piyasaya sunulamaz, ithal edilemez, ticari amaçla kullanamaz ve satılamazlar. Tescilli tasarımların usülsüz olarak kullanılması halinde hapis ve para cezasına, ayrıca ürünlerin bulundurulduğu iş yerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine karar verilir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır

Tasarımlarızın tescil başvurusunun yapılabilmesi için en önemli kriter özgün tasarımlar olmasıdır. Tasarımlarınız bir ürün ise (çanta, ayakkabı, mobilya vb.) net bir fotoğrafı gerekmektedir. Bu fotoğraflarda mümkün olduğunca tasarımınız haricinde bir görsel / ürün bulunmaması gerekmemektedir. Başvuru esnasında en önemli kriter tasarımınızı anlatacağınız veya ortaya koyacağınız görsellerin net ve mümkünse her açıdan görüntülenmiş olmasıdır. 

Tasarım Tescili Şartları içinde en önemli olanı; tescile konu olan tasarımların özgün olarak tasarlanmış ve daha önce hiç bir koşulda kamuya sunulmamış (farklı kişiler tarafından internette paylaşılmamış veya satılmamış) olması gerekmektedir. Tasarım tescili alabilmeniz ilgili ürünün üretilmiş olmasına gerek yoktur; teknik veya 3D modellemeler ile tasarım tescili alabilirsiniz.

Tasarım Tescili Koruma Süresi

Tasarım Tescili koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Tescilli tasarımların koruma süresi, tescilin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmesi suretiyle 25 yıla kadar uzatılabilir. Başvuru yapıldıktan sonra ilk yenileme süresinde herhangi bir işlem yapılmaz ise tasarım tescil korumanız sona erer ve üzerinde bir hak idda edemezsiniz. Tasarımlar tescil edildikleri ülkelerde ulusal bir koruma sağlamaktadır. Tasarım koruması sadece tasarımın tescil edildiği ülke sınırları içerisinde geçerlidir.

Tasarım Tescili ile;

» Piyasada taklitlerinizin olmasını engelleyerek rekabet gücünüzü arttırırsınız.
» Tescilli tasarımlar aynı zamanda özgün tasarımlar sayılacağı için tercih edilirsiniz.
» Tescilli tasarımlar talepler doğrultsunda satabilir, yüksek gelirler elde edebilirsiniz.
» KOSGEB teşviklerinden ve hibelerinden yararlanabilirsiniz.
» Piyasada benzer ürünlerle karşılaştığınızda “taklitçi” değil bizzat yaptırımlarda bulunabilecek taraf olabileceksiniz.

Anlam Patent İletişim