Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Saat & Saat firmasında satılan Greenwich markasına ait taklit ürünler toptatılıyor.
23.03.2020

Saat & Saat firmasında satılan Greenwich markasına ait taklit ürünler toptatılıyor.

İsviçre markası olan Greenwich'in tescil hakkını alan Sapan Saat, taklit ürün sattığı gerekçesiyle Türkiye'nin en büyük saat firmaları arasında olan Saat & Saat markasına açtığı davayı kazandı.

Dünyaca ünlü saat markası Greenwich’in 2006 yılında marka tescil hakkını alan Sapan Saat, Greenwich saatlerini taklit edip sattığı gerekçesiyle Saat&Saat markasına dava açtı. Sapan Saat firmasının avukatları 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede Türkiye’de saygı duyulan ve bilinen Greenwich markasının kendileri tarafından 24 Nisan 2006 yılında tescil edildiğini belirtti.

Saat & Saat Mağazalarında Greenwich Taklit Saatleri

Saat&Saat firmasının ise bu duruma rağmen 2012 yılında kuyumculuk, bileklik ve saat satımı için markayı kendi adlarına tescil ettirdiği belirtilen dilekçede, “Davalının taklit saat üretiminin yanı sıra sahtecilik suretiyle saat üzerinde “Made İn Swiss” yazılmasına rağmen, saatlerin Uzak Doğu ülkelerinde üretildiğini ve haksız kazanç elde edildiği, davalıya ait mağazalardaki Greenwich ve Greenwich 1847 taklit marka ürünlere saat ve saat yedek parçalarına, numenlerine, reklam malzemelerine, saat ve kutularına ihtiyaten el konulması, muhafaza altına alınmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. Öte yandan dilekçede bahse konu saatlerin piyasadan toplatılması da talep edildi.

Mahkeme verdiği kararda Sapan Saat’e ait Greenwich marka saatlere benzerlik teşkil eden Saat&Saat’e ait ürünlere el konulmasına ve satış görsellerinin de internetten kaldırılmasına hükmetti. Ayrıca mahkeme internet sitesinden taklit ürün görsellerin kaldırılmadığı takdirde erişimin engellenmesine de karar verdi. Karar doğrultusunda icra mahkemesi tarafından da, İstanbul’daki havaalanı gümrük müdürlüklerindeki saatlere de el konulması için yazı yazıldı.

Diğer Haberler