Loading...
Gönderiliyor...
MARKA BAŞVURU FORMU
* Uzmanlarımız 30dk içerisinde sizlerle iletişime geçerek işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Yurtdışı Marka Tescili

Markalar sadece tescil edildikleri ülkelerde korunur. Firmaların ihracat yaptıkları veya hizmet gösterdikleri ülkelerde markalarını mutlaka tescil ettirmeleri gerekmektedir. Faaliyet gösterilen ülkelerde markanız bir başka firma adına tescilli ise hizmetleriniz dudurulabileceği gibi “gümrüklerde mallara el konulması” riski bulunmaktadır. Böyle bir durumda tescilsiz bir marka ile yurtdışında faaliyet göstermek, yüzbinlerce hatta milyonlarca dolara mal olabilir.

Ayrıca yurtdışı marka tescilleri, uluslararası pazarlarda kalıcı olabilmenin ve rekabet edebilmenin öncelikli şartlarından biridir. Bu şekilde markanın statüsü global pazarda da güvenlikte olacak ve haksız rekabetin önüne geçilebilecektir.

Yurtdışı Marka Tescili işleminin başlatılabilmesi için öncelikle Türkiye'de Marka Tescil işlemlerinin başlatılması gereklidir. Türkiye’de tescil işlemleri başlatılmış marka başvuruları ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışı tescil işlemleri yaparsa, koruma tarihi Türkiye’de müracaat edilen ilk başvuru tarihi olarak uluslararası olarak kabul edilir. Bu öncelik hakkına Rüçhan Hakkı denir.

» Madrid Protokolü İle Uluslararası Marka Tescil Başvurusu
Yurtdışı tescil işlemleri prosedür ve masraflar açısından ulusal marka tescil başvurularına göre daha zordur.. Bu zorlukların aşılması ve marka tescil işlemlerinde maliyetin azaltılıp sürecin hızlandırılması ile Türkiye 1999 tarihi itibariyle Madrid Protokolü’ne dahil olmuştur. Bu protokol sayesinde pratik olarak 80'den fazla ülkede marka tescil ettirme imkânı doğmuştur. 

Bu sistemde, tescil başvurusu üye ülkelerden tümü için olabileceği gibi, tercih edilen ülkelere de başvuru yapılabilmektedir. Herhangi bir ülkenin markayı kabul etmemesi diğer ülkeleri etkilememektedir. Yaklaşık 12 – 18 aylık sürede tescil kararları alınabilmekte, 10 yıllık dönemlerde yenilemelerin yapılması yeterli olmaktadır.

Madrid Protokolü sistemi ile yurtdışında marka tescil başvurusu yapılabilmesi için mutlaka Türkiye'de marka tescil müracaatının yapılması gereklidir.

» Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerde Marka Tescil Başvurusu (CTM)
Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde yapılmakta olan bir marka tescil uygulamasıdır. Tek bir başvuru dosyası ile tüm Avrupa Birliği'ne taraf ülkelerde marka tescil işlemi yapılabiliyor olması CTM başvurularının en önemli avantajıdır.Tüm ülkelerin işlemleri birbirlerleri ile bağlantılı olduğundan dolayı marka tescil başvurunuz Avrupa Birliği ülkelerinin herhangi birinde red edilirse diğer tüm ülkelerde de red edilmektedir. 

Örneğin, Almanya,İngiltere ve Fransa ülkelerinde kullanmayı planladığınız markanız için bu başvuru yöntemi ile işlemlerinizi başlattınız. Bu süreçte markanızı hiç kullanmayı düşünmediğiniz Hollanda'da da marka tescil başvurunuz ayrıca incelenir ve reddedilebilir. O durumda marka tesciliniz tüm üye ülkelerde reddedilmiş olacaktır.

» Ülkesel Marka Tescilleri
Yurtdışında korunmak istenen markaların bireysel ülke başvuruları da mümkün olup, arzu edilen ülkelerdeki partner patent ofislerimiz aracılığıyla ülkelerin patent kurumlarına başvurular ve bunların takibi yapılmaktadır. Her ülkenin marka mevzuatında, uygulamalarında ve ücretlerinde farklılıklar olmaktadır. Madrid Protolü sistemine dahil olmayan ülkelerde bu yöntem ile markanızın tescil işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Anlam Patent İletişim