Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Patent Başvuru Çeşitleri

İncelemeli Patent

İncelemeli patent, Ulusal ofise yapılan müracaat neticesinde uluslar arası anlamda araştırması yapılmış, araştırmadan sonra tekniğin bilinen durumunun aşılması yönünden incelemesi yapılmış, yeni, sanayiye uygulanabilir buluşlara verilen koruma belgesidir. Tekniğin bilinen durumu ile ilgili araştırma TPE veya TPE tarafından yetkisi kabul edilmiş uluslar arası araştırma kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. İnceleme ücrete tabi olup, incelemeli patentin koruma süresi 20 yıldır.

İncelemesiz Patent

İncelemesiz patent, nitelik olarak patent sayılır ancak; tescil konusunun gerçekliği ve yararlılığı devlet tarafından garanti edilmez. İncelemesiz patentin koruması süresi 7 yıl olup, bu süre içerisinde inceleme talebinde bulunularak tescilin incelemeli patent'e dönüştürülebilmesi mümkündür.

Ürün Patenti

Bu yöntemde Patent Belgesi ürünün kendisine verilmektedir. Patent verilmiş ürün ile meydana getirilen eserler bu patent ile korunamayacaktır. Örneğin; üretim yapan bir makineye patent verildiği durumda, bu makine ile üretilmiş malzemeler aynı patent belgesi ile korunamayacaktır. Patent belgesi, yalnızca üretim yapan makine için verilmiş ve yalnızca o makineyi kapsamaktadır.

Usul Patenti

Bu yöntemde bir ürünü meydana getiren, onu ortadan kaldıran, ona şekil veren işlemleri gerçekleştiren usüle / yönteme Patent Belgesi verilmektedir. Burada önemli olan yöntem olup Patent Belgesi bu yönteme verilmektedir.

Anlam Patent İletişim