Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Nusret'in tuzlama hareketi için Avrupa'da yaptığı tescil başvurusuna kötü haber
19.12.2018

Nusret'in tuzlama hareketi için Avrupa'da yaptığı tescil başvurusuna kötü haber

Nusr-Et et restoranları zincirinin sahibi Nusret Gökçe'nin herkesten önce yaparak kendisiyle özdeşleştiğini ileri belirttiği dirsek üzerinden tuzlama hareketi'nin Avrupa'da tescilli bir marka olabilmesi için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) "hareket markası" başvurusunda bulundu. 

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO), D Et ve Et Ürünleri Gıda Pazarlama Ticaret A.Ş tarafından gerçekleştirilen "hareket markasının" başvurusunu inceleyerek "bir restoran şefinin et yemeği hazırlayıp tuz serpmesinin diğerlerinden ayrılacak derecede özel bir tarafı olmadığı" kararını verdi. 

Başvuru, Nis Ürün ve Hizmetler Sınıflandırmaları'nda 25. (Tekstil) 30. (Et Ürünleri Hariç Gıda Ürünleri) ve 43. (Yiyecek ve İçecek Sağlama Hizmetleri/Restaurant) kategorilerde yapıldı. Dosyayı inceleyen uzman tuzlama hareketinin "yiyecek ve içecek sağlama hizmetleri" bakımından ayırt edici olmadığı (ve kullanımla ayırt ediciliğin ispatlanamadığı) gerekçesiyle red kararı vererek "Reddettiğim hizmetler genel tüketim içindir ve tüketici kitlesi hem ortalama tüketiciler hem de alan profesyonelleridir. İşaret bir parça et üzerine tuz serpen bir şefi göstermektedir. Şefin el ve kollarının nasıl konumlandığı dikkate alınsa bile sonuçta ilgili toplum kesimi bunu bir şefin eti tuz serperek hazırlaması şeklinde sıradan ve basmakalıp bir hareket olarak algılar. Yemek pişirirken eti tuzlamak normal ve standart bir haldir. Her ne kadar değişik şefler değişik tuz serpme teknikleri geliştirebilirlerse de her halükarda hareketi izleyen kişi için bu sonuçta bir şefin yiyeceği/yemeği hazırlaması eyleminden başka bir şey değildir."  kararı tebliğ etmiştir.

Nusret'in 25 ve 30. sınıflandırmalarda marka tescili aldığı ve tuzlama hareketini tescilli marka olarak kullanabileceği alanlar şunlar oldu: Her tür kıyafet ve giyim ürünü, her tür kahve ürünü, her tür unlu mamul, her tür makarna, her tür tatlı, her tür baharat, sos ve tatlandırıcı ürünü ve her tür tahıl ürünü ve şurup. Gökçe bu alanlarda ürün piyasa sunarsa Salt Bae olarak tuzlama yöntemini sergilediği görseller tescilli marka görseli olacak.

AB Marka Regülasyonu (EUTMR) 7. maddenin 3. bendi olan 'edinilmiş belirginlik' üzerinden de hareketin ayırt edici olup olmadığını değerlendirdi ve yapılan incelemede sadece 'hareketin kullanıldığı' ancak kullanıldığı zaman orijinalinin ne olduğu, kime ait ve hangi üye ülkeye ait olduğunun belirlenemediği ve/veya bilinemediği kaydedildi. Kararda tuz serpmede kullanılan el ve kol jestlerinin EUIPO üyesi ülkelerdeki tüketiciler tarafından tanındığını, ayırt edici şekilde doğru algılandığını ve menşeinin anlaşıldığını kanıtlamakta Gökçe'nin başarılı olamadığı kaydedildi.

Yani Nusret pek çok olası üründe bu görseli kullanma tekeline sahip ancak diğer restoranlardaki aşçıların yemek hazırlarken veya garsonların yemekleri sunarken benzer hareketleri ve görselleri kullanması konusunda herhangi bir tekeli yok.

 

Diğer Haberler