Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Nusret'in meşhur tuzlama hareketi için Avrupa'da yaptığı tescil başvurusuna kötü haber!
20.12.2018

Nusret'in meşhur tuzlama hareketi için Avrupa'da yaptığı tescil başvurusuna kötü haber!

Nusr-Et restoranlarının sahibi Nusret Gökçe kendisiyle özdeşleştiğini belirttiği dirsek üzerinden tuzlama hareketi'nin Avrupa'da tescilli bir marka olabilmesi için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi'ne (EUIPO) "hareket markası tescili" için başvuruda bulundu. 

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) "hareket markasının" tescil başvurusunu inceleyerek "bir restoran şefinin et yemeği hazırlayıp tuz serpmesinin diğerlerinden ayrılacak derecede özel bir tarafı olmadığı" kararını verdi. 

Tescil başvurusu, tekstil ve gıda ürünlerinin markası sınıflarında birde restaurant hizmetlerini kapsayan sınıflandırmalarda yapıldı. Tescil dosyasını inceleyen uzman söz konusu tuzlama hareketinin; yiyecek ve içecek sağlama hizmetleri bakımından ayırt edici olmadığı gerekçesiyle red kararı vererek bu kararını "Reddettiğim hareket, bir parça et üzerine tuz serpen bir şefi göstermektedir. Şefin el ve kollarının nasıl konumlandığı dikkate alınsa bile sonuçta ilgili toplum kesimi bunu bir şefin eti tuz serperek hazırlaması şeklinde sıradan ve basmakalıp bir hareket olarak algılar. Yemek pişirirken eti tuzlamak normal ve standart bir haldir. Her ne kadar değişik şefler değişik tuz serpme teknikleri geliştirebilirlerse de her halükarda hareketi izleyen kişi için bu sonuçta bir şefin yiyeceği/yemeği hazırlaması eyleminden başka bir şey değildir."  sözleri ile anlatmıştır.

Yani Nusret profesyonel olduğu ürünlerde ve ürün paketlerinde bu tuzlama görselini kullanma tekeline sahip ancak; diğer restoranlardaki aşçıların yemek hazırlarken veya garsonların yemekleri sunarken benzer hareketleri ve görselleri kullanması konusunda herhangi bir tekeli yok.

Diğer Haberler