Loading...
Gönderiliyor...
MARKA BAŞVURU FORMU
* Uzmanlarımız 30dk içerisinde sizlerle iletişime geçerek işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Marka Yenileme

Markaların koruması müracaat edildikleri tarihten itibaren yasal olarak koruma altına alınmış olurlar. Fakat tescil işlemleri resmen sonuçlandırıldığında Tescilli Marka sıfatını almaktadırlar. Tescilli Markalar "Sınai Mülkiyet Kanunu" gereği 10 yıl süre ile koruma altına alınmaktadır. Başvuru tarihi dikkate alınarak bu tarihten itibaren 10 yıl süre ile korunurlar.

Markanızın başvuru tarihini takip eden 10 sene sonra markanızın yasal olarak korumasının yani tescilinin devam edebilmesi için mutlaka Marka Yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen süre içerisinde yenileme yapılmayan markalar "Sınai Mülkiyet Kanunu" gereği iptal edilmektedir. 

Marka Tescili Yenileme süreci içerisinde yenileme işlemi yapılmayan markalar iptal edilerek farklı kişi veya kurumların tesciline yeniden açılmaktadır. Bu süreçte yenilenmeyen markalar farklı kişiler yada kurumlar tarafından tescil edilebilir. Hakkınızı aramanız için tek yol dava açmaktadır. Haklı ve geçerli sebepler öne sürmeniz halinde dava konusu markanız ile ilgili dava görülerek "bilir kişi" raporuna göre bu dava süreci ilerlemektedir. 

Kullanmakta olduğunuz yada kullanacağınız markalar üzerinde hak kaybı yaşamamak için mutlaka Marka Tescili Yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Anlam Patent İletişim