Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Firmalar; marka, patent ve tasarımlarını teminat olarak göstererek bankalardan kredi kullanabilecek.
04.06.2018

Firmalar; marka, patent ve tasarımlarını teminat olarak göstererek bankalardan kredi kullanabilecek.

Firmalar, değerlendirmesi yapılmış marka, patent ve tasarımlarını teminat olarak göstererek bankalardan kredi kullanabilecekler.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Danışmanlık Mühendislik A.Ş.” (TÜRKSMD) ünvanı ile kurulan değerlendirme hizmeti şirketi, firmaların tescili yapılmış marka, patent ve tasarımlarını değerlendirmeye tabi tutacak. Firmalar bu sayede marka, patent ve tasarımlarını teminat olarak göstererek bankalardan kredi kullanımı yapabilecekler.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan; Türkiye'de şu anda 1 milyon 600 bin tescilli sınai mülkiyet envanteri bulunduğunu, bunların önemli bir kısmının raflarda durduğunu ve henüz reel sektöre aktarılmadığını ifade eden ederek, değerlendirme hizmetinin sınai mülkiyet ürünlerinin reel sektöre aktarılmasına katkı sağlayacağını belirterek;

“Bu değerlemenin yaratacağı bir farkındalık olacak. Marka veya Patent'i değerlenen ve bu raporu alan işletmeler, bunu bir envanter olarak sözleşmelerinde kullanabilecek, finansal varlık olarak kullanacak. Bunu gören diğer şirketler, 'bu belgelerin hak sahipliği dışında da işe yaradığını görerek biran önce başvurularını yaparak belgelerini alacaklarını ve değerlemesini yaptırarak kullanacakları ön görülüyor. Bu atılım ile ihai beklentimiz, marka,patent ve tasarımların teminat olarak da kullanılması, bankalardan kredi almak içinde kullanılması. Şu anda evi, arabayı yada bir malı teminat olarak gösterebiliyoruz. Türkiye'de sermaye, tasarım sıkıntısı var. Türkiye'de şu anda yapılması gereken şey, daha fazla belge başvuru yapmak önemli, bunlar artacaktır ama bundan daha da önemlisi bu markaların, patentlerin, tasarımların reel ekonomiye kazandırılması. Mesela Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelere bakıldığında, onların da bizim gibi bu aşamadan geçtiğini görürsünüz. 20 sene önce Çin'deki marka başvurularına bakın; Başvuru var ama onları reel ekonomiye kazandırmamışlar. Biz tam o aşamayı yaşıyoruz şu anda, bunu ne kadar hızlı geçersek, o kadar başarılı oluruz. Bazılarını belki hiçbir zaman ekonomiye kazandırmayacağız, beklide kalite sorunu var. Sonuçta bu iş piyasa koşullarına göre oluyor. Kendisi de daha kaliteli, üretim yapmak isteyecek ve sistem böylece birbirini besleyecek." dedi.

Diğer Haberler