Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Brezilya ve Malezya Madrid Protokolüne Üye Oldular
06.01.2020

Brezilya ve Malezya Madrid Protokolüne Üye Oldular

Marka Tescili yöntemleri arasında tüm dünyada kabul gören Madrid Protokolü sistemine üye ülkeler arasına Kanada'dan sonra Brezilya ve Malezya ülkeleri de dahil oldu.

Haziran ayında KANADA'nın üye olmasının ardından Ekim ayında Brezilya ve Aralık ayında Malezya resmen Madrid Protokolü sisteminde yeri alacak ve Türkiye'denn bu ülkelerde tescil almak isteyen kişi ve kurumlar oldukça hızlı bir sistem ile markalarını bu ülkelerde koruyabilecekler. 

Madrid Protokolü

Markalar sadece tescil edildikleri ülkelerde korunur. Firmaların ihracat yaptıkları veya hizmet gösterdikleri ülkelerde markalarını mutlaka tescil ettirmeleri gerekmektedir. Faaliyet gösterilen ülkelerde markanız bir başka firma adına tescilli ise hizmetleriniz dudurulabileceği gibi “gümrüklerde mallara el konulması” riski bulunmaktadır. Böyle bir durumda tescilsiz bir marka ile yurtdışında faaliyet göstermek, yüzbinlerce hatta milyonlarca dolara mal olabilir.

Yurtdışı tescil işlemleri prosedür ve masraflar açısından ulusal marka tescil başvurularına göre daha zordur.. Bu zorlukların aşılması ve marka tescil işlemlerinde maliyetin azaltılıp sürecin hızlandırılması ile Türkiye 1999 tarihi itibariyle Madrid Protokolü’ne dahil olmuştur. Bu protokol sayesinde pratik olarak 80'den fazla ülkede marka tescil ettirme imkânı doğmuştur.

Diğer Haberler