Loading...
Gönderiliyor...
MARKA BAŞVURU FORMU
* Uzmanlarımız 30dk içerisinde sizlerle iletişime geçerek işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Marka Nedir ? Nasıl Tescil Edilir ?

Ticari işletmeniz için türetilmiş isimler, logolar, sloganlar, şekiller, sayılar ve kişi isimleri sizleri diğer işletmelerden ayıran ibareleriniz yani markanızdır. Markanızın yasal olarak kullanım hakkının tamamen size ait olabilmesi için yani taklit edilmemesi için; Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde Marka Tescili işlemi yapılması gereklidir.

Markalar ticaret siciline (vergi dairesi yada ticaret odalarına) kayıt ettirilmiş olsa dahi, Sınai Mülkiyet Kanunu gereği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmemiş ise yasal olarak size ait bir marka değildir. Yani sizden önce herhangi bir şahıs yada kurum markanızı tescil ettirir ise, sizlere kullandırmama hakkına sahiptir.

Markanızın, logonuzun veya sloganınızın tescilsiz olarak kullanılması aslında markanızın kanunen korumasız ve sizlere ait olmadığı anlamına gelir. Tescilsiz bir marka piyasada sizin tarafınızdan kullanılırken; bilerek yada bilmeyerek farklı bir işletme yada şahıs tarafından aynen kullanılabileceği gibi Marka Tescil yöntemi ile sahiplenebilirler. Bu durumda asıl marka sahibinin yaptığı yatırımların boşa gitmesi olası bir durumdur. 

"Markalar günümüzde işletmelerin değerinin tespitinde önemli bir nokta haline gelmiştir, dolayısı ile markalar ticari bir varlık olarak sayılmaktadırlar."

Kimler Marka Tescili Yaptırabilir ? 
Marka tescil işlemlerini ticari ünvana sahip tüzel kişilikler (Şirketler) yapabildiği gibi işletme olma zorunluluğu olmadan gerçek kişilerde (Şahıslar) yapabilmektedir. 

Marka Tescilinin Sağladığı Haklar
Tescilli bir marka sahibine münhasır haklar sağlar. Tescil işleminin asıl ve ilk amacı; marka sahibi tarafından izinsiz olarak farklı kişiler yada işletmelerın tescil edilmiş markayı kullanımını önlemesidir. Markanızın tescil işlemlerini tamamlayan hak sahipleri benzer ve taklit markaların tescil edilmesinide önleme haklarına sahiptirler. Bunun için mutlaka Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanmakta olan Resmi Markalar Bülteni için Marka Takip hizmetinden faydalanmalıdırlar.

» Başka markalar ile karıştırılma ihtimalinizi ortadan kaldırır.
» Tescilli bir marka olduğunuz için tercih nedeni olursunuz.
» Franchise (Bayilik) verebilirsiniz.
» Lisans yöntemi ile markanızı kiralayabilirsiniz.
» KOSGEB teşviklerinden ve hibelerinden yararlanabilirsiniz.
» Teminat göstererek banka kredi işlemlerinde kullanabilirsiniz.
» Com.tr Alan adına sahip olabilirsiniz.

Markanızın Tescil Uygunluğu
Markaların tescil başvurusu yapılmadan önce; tescil edilmek istenilen markanın tescile uygun olup olmadığının gelişmiş veri tabanlarından araştırılmasının yapılması gereklidir. Markanızın tescilini alabilmeniz için işlemleri başlatmadan önce Türk Patent ve Marka Kurumu kayıtlarında; markanızın ve tescil sürecinin risk analizini gerçekleştirmelisiniz. Marka Sorgulama işlemi detaylı olarak yapılmalı ve markanızın tescil ile sonuçlanmasını sağlamalıdır.

» Buraya tıklayarak markanız ile ilgili bilgileri net bir şekilde paylaşırsanız Tescil işlemleri için risk analizini gerçekleştirerek sizlere bilgi verebiliriz.

Anlam Patent İletişim